İsrail Ramazan ayında 1.5 milyon Gazzelinin sıkışıp kaldığı Refah’ta katliam yapmaya hazırlanıyor

Benny Gantz, pazar günü yaptığı açıklamada, “Sivil kayıpları en aza indirmek için Amerikalı ve Mısırlı ortaklarımızla diyalog içinde sivillerin tahliyesini kolaylaştırarak koordineli bir şekilde hareket edeceğiz” diyerek Gazze halkını Sina Çölü’ne sürme planlarının da devam edeceğini işaret etti.

Benny Gantz

Gidebilecekleri başka bir yer yok

Refah’ı son sığınak görüp İsrail bombardımanından kaçan 1,4 milyon Gazzelinin artık gidebileceği güvenli bir yer de kalmadı.

İsrail’in Refah’a yönelik karadan veya havadan saldırı yapması hâlinde Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerindeki bombardımandan kaçarak Refah’a sığınan ve çoğu kadın ve çocuklardan oluşan Gazze halkının ağır kayıplar vermesi kaçınılmaz.

Ramazan’da Mescid-i Aksa’da kısıtlama uygulanacak

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Filistinlilerin Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması yönünde çağrı yapmış, Gazze Kasabı Netanyahu ise İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’in, hükümete yaptığı ‘Filistinlilerle polis arasında çatışmalar yaşanacağı’ yönündeki uyarılara rağmen Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması önerisini onaylamıştı.

Hamas’tan Filistinlilere çağrı: “Mescid-i Aksa’ya akın edin”

Hamas, Gazze Kasabı Netanyahu’nun, Filistinlilerin Ramazan’da Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Kudüs, Batı Şeria ve İsrail’de yaşayan Filistinlilere bu kararı reddetmeleri ve direnmeleri çağrısında bulunan Hamas, Filistinlilerden harekete geçmelerini ve Mescid-i Aksa’ya akın etmelerini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x