İptal edilen Apple Car projesinin maliyeti belli oldu! Biraz cep yakıyor

Heyecanla beklenen Apple Car projesi maalesef iptal edildi. Marka konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptı ancak merak edilen birçok soru var. Neden iptal edildi sorusuna cevap arıyorsanız konuyla ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İptal edilen projenin Apple’a maliyeti de ortaya çıktı. İşte Apple Car projesinin maliyeti ve detayları…

Apple Car projesinin maliyeti ne kadar? İşte detaylar!

Apple elektrikli otomobil projesine oldukça hızlı bir başlangıç yapmıştı. Markanın resmi kaynaklarından her geçen gün konuyla ilgili yeni bilgiler geliyordu ve kullanıcılar oldukça heyecanlanıyordu. Üst düzey teknolojiler ile piyasaya sürüleceği bildirilen otomobilden üzücü haber geçtiğimiz salı günü geldi.

Gelen bilgilere göre Apple, otomobil projesinde çalışan 2 bin kişilik ekibi dağıttı. Tesla’ya rakip olacağı ile büyük ses uyandıran otomobil projesi şimdilik rafa kalkmış durumda. Konuyla ilgili olarak The New York Times bir rapor yayınladı. Raporda aracın ve ekibin toplam maliyeti ile ilgili detaylara yer verildi.

Buna göre Apple, 2014 yılında başlattığı otomobil projesine 10 milyar dolardan fazla para harcadı. 2014 yılında başlatılan projede 2 bin kişilik bir ekip yer aldı. Bu ekipte ekonomist ve pazar araştırma uzmanlarından tutun yıllarca otomobil sektöründe çalışmış mühendislere kadar geniş bir yelpazede tecrübeli çalışan yer aldı.

Ancak burada önemli bir detay var. Otomobil projesinin başarısız olacağına dair ciddi söylentiler yer aldı. Konuyla ilgili olarak birçok çalışan umutsuzluğunu dile getirdi. Hatta projeye “manidar” bir isim de taktılar. Fakat Apple başarılı olacağına inandı ve projenin devam etmesini istedi.

Başarısızlığın ve projenin iptal edilme sebeplerine gelirsek birkaç madde sıralamamız gerekiyor. İlk olarak Apple, Tesla’ya rakip olarak piyasaya süreceği otomobilin çalışmalarına 2014 gibi oldukça erken bir tarihte başladı. Yani her şey yolunda gitseydi bugün “Tesla mı Apple Car mı?” gibi bir karşılaştırma haberi sizler için hazırlayabilirdik. Fakat markanın “otonom sürüş yazılımları” geliştirme konusunda ciddi bir başarısızlık yaşadığı bildiriliyor.

Bunun yanında otomobilleri çok düşük maliyetler ile üretmek istendi. Ancak bu da pek mümkün değil. En azından bu çapta bir proje için “henüz” mümkün değil. Günün sonundaysa Apple için 10 milyar dolarlık pahalı bir deneme yapıldı ancak başarısız olundu. Fakat markanın bu konuyu ilerleyen yıllarda tekrardan gündeme getireceğini de belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x