İngiltere Kralı 3. Charles’ın kanser tedavisi sırasında bazı görevlerini Prens William yürütecek

Kanser tedavisi başlayan İngiltere Kralı 3. Charles’ın bazı görevlerini Galler Prensi William yürütecek.

Kral’ın tedavisi süresince resmi devlet görevlerine devam edeceği ancak halka açık etkinliklere katılmayacağı açıklanmıştı.

Prens William, bugün Charles’ın yerine Windsor Kalesi’ndeki bir törene katılacak. William, eşi Kate Middleton’ın ameliyatı nedeniyle 16 Ocak’tan bu yana resmi görevlerine ara vermişti.

75 yaşındaki Kral 3. Charles, Pazartesi günü tedaviye başlamasının ardından bugün Norfolk’taki Sandringham Malikanesi’ne döndü.

Kanser teşhisi, Kral’ın iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle son hastane ziyareti sırasında konmuş ve prostat kanseri olmadığı açıklanmıştı.

Kral’ın Salı günü babasını ziyaret için ABD’den gelen Prens Harry ile görüştüğü bildirildi.

Buckingham Sarayı’ndan önceki gün yapılan açıklamada, Kral’ın “tedavisi konusunda son derece iyimser olduğu ve bir an önce tüm görevlerine dönmeyi beklediği” belirtilmişti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Kral 3. Charles’a geçmiş olsun mesajlarını iletmişti.

BBC’ye konuşan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, aldıkları haberle şok olduklarını belirtmiş ve Kral’a kanser teşhisinin erken konmasının önemini vurgulamıştı.

Kanser hastalığının tedavisinde kemoterapi veya radyoterapi kullanılabiliyor.

Kral 3. Charles’ın “spekülasyonları engellemek için” hastalığını duyurmayı tercih ettiği de kaydedilmişti.

3. Charles, annesi Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından Kral ilan edilmiş, 6 Mayıs 2023’te Westminster Kilisesi’nde taç giyme töreni yapılmıştı.

Tepkiler ne oldu?

Kral 3. Charles’a kanser teşhisi konmasının kamuoyuna duyurulması sonrası dünya liderlerinden mesajlar geldi.

Gazetecilerin sorusuna yanıt veren ABD Başkanı Joe Biden, endişeli olduğunu söyledi ve “Yakında onunla konuşmayı umuyorum” dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da geçmiş olsun mesajında “Hızla iyileşmesini diliyoruz” diye konuştu.

ABD’de bu yıl yeniden Başkan seçilmek için kampanya yürüten Donald Trump da mesajında “O çok iyi bir insan. Başkanlığımda onu yakından tanıma fırsatım oldu. Hızla sağlığına kavuşmasını diliyorum” dedi.

Kralın görevleri ne?

Kral 3. Charles; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın devlet başkanı. Ancak yetkileri sembolik ve törensel. Siyasi olarak da tarafsız kalıyor.

Önemli toplantılar öncesinde brifingler veya imzasını gerektiren belgeler gibi hükümetten gelen günlük gönderiler kırmızı deri bir çanta içinde ona teslim ediliyor.

Başbakan normalde her Çarşamba günü Buckingham Sarayı’nda Kral’la bir araya gelerek onu hükümet meseleleri hakkında bilgilendiriyor.

Bu toplantılar tamamen özel olup, konuşulanların resmi bir kaydı yok.

Kralın ayrıca Parlamento’da da bazı görevleri var:

– Hükümeti atamak: Genel seçimleri kazanan partinin lideri genellikle Buckingham Sarayı’na çağrılır ve burada resmi olarak hükümeti kurma görevi verilir. Kral ayrıca bir genel seçimden önce de hükümeti resmen feshediyor.

– Parlamentonun açılışında konuşmak: Kral, Parlamentoda yasama yılı açılış törenine katılıyor ve Lordlar Kamarası’nda tahttan yapacağı konuşmada hükümetin planlarını açıklıyor.

– Kraliyet Onayı: Herhangi bir yasa Parlamentodan geçtiğinde, yasalaşması için Kral tarafından resmen onaylanması gerekiyor. Kraliyetin herhangi bir yasaya onay vermeyi reddetmesi en son 1708’de İskoçya ile ilgili bir yasada söz konusu olmuştu.

Ayrıca Kral, ziyarete gelen devlet başkanlarını ağırlar ve Birleşik Krallık’ta bulunan yabancı büyükelçiler ve temsilcilerle bir araya geliyor.

Kral geleneksel olarak Kasım ayında Londra’da düzenlenen Savaş Kurbanlarını Anma Günü etkinliğine öncülük ediyor.

Kral, 56 bağımsız ülke ve 2,4 milyar insandan oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun da başkanı. Aynı zamanda bu ülkelerin 14’ünün devlet başkanı konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x