Dolandırıcılıkla Suçlandı: O Kripto Para Borsası da Kapanıyor!

Tayland SEC, eski Zipmex Tayland CEO’su Akarlap Yimwilai’yi yanlış bilgi yayınlamak ve müşterileri yanıltmakla suçluyor. Bu arada kripto para borsası, bazı geri ödemeler için iki aylık bir moratoryum istedi. Bu arada, ayı piyasasının vurduğu ABD merkezli borsa Bakkt, önümüzdeki yıl faaliyet gösterebilmek için 150 milyon dolarlık menkul kıymeti tasfiye etmeyi planlıyor.

Tayland SEC, kripto para Zipmex’i dolandırıcılıkla suçladı

Tayland SEC’e göre Zipmex Tayland, fonları Zipmex’in Z Cüzdanından off-shore bir kripto para cüzdanına taşıdı. Bu eylem, müşterilerin fonlarının şirketin yararı için taşınmasını beklemedikleri cüzdanın hizmet şartlarıyla çelişiyor. SEC, eylemin dolandırıcılık teşkil ettiğini söylüyor. Ayrıca, iddiaları araştırması için İl Suç Bastırma Bölümü Ofisi CEO’suna dilekçe verdiğini belirtiyor.

Zipmex Tayland, Singapur’daki ana şirketi Zipmex’in yerel işletmesi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Zipmex, 2020 yılında SEC’ten bir işletme lisansı aldı. Düzenleyici kurum, 2021’de dijital varlık ticareti yasasını ihlal ettiği iddiasıyla borsaya ve Yimwilai’ye para cezası verdi. Geçen hafta ise işletmeye dijital varlık ticaretini ve aracılığını askıya alma talimatı verdi.

Tayland 2023 Kripto Benimseme Endeksinde Onuncu Sırada. Kaynak: Chainalysis

Mahkeme moratoryumunu onay verdi

Zipmex, kripto para ayı piyasası sırasında iflasın yeniden düzenlenmesinin ortasında geri ödemeler için iki aylık bir moratoryum başvurusu yaptı. Borsa, Terra Luna ekosisteminin çöküşünün ardından 2022 Temmuz’un sonlarında iflas başvurusu yaptı. Bu arada, mahkeme moratoryumunu onay verdi. Kısa bir süre sonra Akarlap Yimwilai, Zipmex Asia’nın CEO’su olarak istifa etti.

Bakkt kripto borsası likidite sorunlarıyla karşı karşıya

ABD merkezli kripto borsası Bakkt’ın da muhtemelen alacaklılardan korunmaya ihtiyacı olacak. Ayrıca 2002 ayı piyasasından da etkilenen şirket, önümüzdeki 12 ay boyunca hayatta kalmak için yeterli likiditeye sahip olmayabileceğini söyledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yakın zamanda yapılan bir başvuruda şirket, gelişen koşulların off-shore pazarlara açılmasını ve gelir elde etmesini engellediğini belirtti. Buna göre şirket, faaliyetlerini sürdürebilmek için nakit elde etmek amacıyla 150 milyon dolarlık menkul kıymetini tasfiye etmeyi planlıyor.

Bu arada, NYSE’nin sahibi Intercontinental Exchange, Bakkt borsasının da sahibi. Firma Ekim 2021’de bir ilk halka arz (IPO) başlattı. Bakkt’ın hisse senedi fiyatı o tarihten bu yana %85 düşüşle 1,45 dolara geriledi. Bu yüzden, yatırımcılar listelemeden bu yana çok şey kaybetti. Şirketin alım satım gelirleri, popüler altcoin’ler ADA, MATIC ve SOL’un listeden çıkarılmasından da etkilendi. Çünkü ABD SEC, bu tokenlerin kayıtsız menkul kıymetler olduklarını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x