‘Asitli’ saldırgan için Thames Nehri’nde arama çalışması

31 Ocak’ta Londra’da bir anne ile iki kızına asit saldırısı düzenleyen şüphelinin olaydan sonra ‘büyük ihtimalle’ kendini Thames Nehri’ne atarak intihar ettiği açıklandı.

Polis yetkilileri, 35 yaşındaki Abdül Şükür Ezedi isimli saldırganın güvenlik kamerası görüntülerinde son olarak Londra’daki Chelsea Köprüsü’nden aşağı doğru eğilirken görüldüğünü duyurdu. Henüz nehirde bir cesedin bulunmadığını aktaran Londra Metropoliten Polisi, yüksek debi nedeniyle zor olsa da bundan sonra nehirde ceset aramaya odaklanacaklarını belirtti. Ardından İngiltere basınına yansıyan görüntülerde bir polis botunun Vauxhall ve Chelsea köprüleri arasında arama faaliyeti yürüttüğü görüldü.

‘SALDIRDIĞI KİŞİLERİ TANIYORDU’

Saldırının ardından toplanan güvenlik kamerası görüntülerinde Ezedi’nin davranışlarının zaman içinde değiştiğinin görüldüğü, son dakikalarda aynı yerde ileri geri yürüdüğü aktarıldı. Eldeki görüntülere göre Ezedi saldırının ardından kimseyle temas kurmadı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, polis, Abdül Şükür Ezedi’nin ‘büyük ihtimalle’ saldırdığı kadınla bir ilişki yaşadığını değerlendiriyor. Yetkililer, saldırıda yaralanan kadının hâlâ hastanede tedavi gördüğünü, konuşamadığını ve bir gözünde görme kaybı olabileceğini belirtti. Hafif yaralanan 8 ve 3 yaşlarındaki iki çocuğunsa taburcu edildiği bilgisi verildi. Polis, Ezedi’nin son anlarına dair görüntüleri de paylaştı.

31 yaşındaki yaralı anneye yardım eden görgü tanıklarından biri ise kadının “Göremiyorum, göremiyorum” diye ağladığını anlattı. Clapham civarında yaşanan olayda, beş polis ve onlara yardım etmeye çalışan dört kişi de hafif yaralandı. Londra Emniyet Müdürü Mark Rowley, şüphelinin saldırdığı kişileri tanıdığını ve hedef aldığını söyledi.

‘SON YILLARDA ASİT SALDIRISI ENDİŞESİ ARTTI’

Polis kayıtlarına göre saldırgan, 2018’de cinsel saldırı suçundan mahkum edildi. 2021 ya da 2022’de sığınma statüsü aldı. Afganistan’dan geldiği düşünülen Ezedi sığınma statüsünü, bir rahibin Hristiyanlığa geçtiğine tanıklık etmesi sonrası aldı. İngiltere’de dini tercihleri nedeniyle kendi ülkelerinde cezalandırılma tehlikesi olanlar, sığınma başvurusu yapabiliyor.

Bölgede oturan bir çift de olay günü yaşananlara ilişkin açıklamalarında, yardım çağrılarının ardından sokağa gittiklerini anlattı. Çift, “Dışarı çıktık ve bir adamın bir kızı arabadan çıkardığını gördük. Sonra onu iki kez yere vurdu. Peşinden koştum ancak ayağımda terlik vardı ve çok uzağa gidemedim. Geri döndüğümde saldırıya uğrayan kadını gördüm. Gidip biraz su getirdim” diyerek kadının yüzünde ciddi yanıklar olduğunu söyledi.

Saldırıya uğrayan çocuklardan birini taşıyan eşinin yüzünde, kollarında ve dudaklarında da daha az ciddi yanıklar oluştu. Hastaneye götürülen tanık, tedavisinin ardından tahliye edildi. BBC İç Haberler Editörü Mark Easton, son yıllarda ‘asit saldırısı’ olarak tanımlanan, amonyak, çamaşır suyu ve sodyum hidroksit gibi alkali maddelerin silah olarak kullanıldığı saldırılardan dolayı endişelerin arttığını aktardı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x