Zelenskiy bir Türk’ü Savunma Bakanı olarak atadı

2. yılına yaklaşan Rusya-Ukrayna savaşında yeni bir gelişme yaşandı. Savunma Bakanı Oleksii Reznikov görevden alındı. Ukrayna’nın yeni Savunma Bakanı Kırım Türkü Rüstem Umerov oldu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Savunma Bakanı Reznikov’un görevden alınacağı ve yerine Ukrayna Varlık Fonu Başkanı olan Kırım Tatar Türk’ü Rüstem Umerov’un yeni Savunma Bakanı olacağını bildirdi.

“DEĞİŞTİRMEYE KARAR VERDİM”

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’un görevden alındığını duyuran Zelenskiy, “Bu hafta parlamentonun personel kararı alması istenecek. Ukrayna Savunma Bakanını değiştirmeye karar verdim. Oleksiy Reznikov, 550 günden fazla süren büyük çaplı bir savaş yaşadı. Bakanlığın hem orduyla hem de bir bütün olarak toplumla yeni yaklaşımlara ve diğer etkileşim biçimlerine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Savunma Bakanlığını artık Rustem Umerov yapacak. Umerov’un ek bir tanıtıma ihtiyacı yok. Parlamentonun bu adaylığı desteklemesini bekliyorum” diye konuştu.

Atamanın önümüzdeki günlerce Ukrayna Parlamentosu’nda oylanması bekleniyor. Görev değişimi, Ukrayna’nın 2014’te ilhak edilen Kırım’a yönelik saldırıları artırdığı dönemde geldi.

REZNİKOV YOLSUZLUKLA ANILIYOR

Görevden alınan Reznikov, savaşın patlak vermesiyle milyarlarca dolarlık yabancı askeri yardımın ülkeye ulaşmasına çalışmıştı. Zaman zaman yolsuzluk skandallarıyla gündeme gelen Ukrayna ordusunda bakan değişikliği bir süredir bekleniyordu.

ÖNEMLİ BİR AKTÖR

Eski milletvekili Rustem Umerov Eylül 2022’den bu yana Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanlığı görevini yürütüyordu. Aynı zamanda Ukrayna parlamentosunda Türkiye Dostluk Grubu başkanı olan Umerov’un, Karadeniz Tahıl Girişimi başta olmak üzere Ukrayna için savaş anlaşmalarında önemli bir role sahip olduğu belirtiliyor.

 

KAYNAK: AA, İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir